А на митниці у нас
До складу Дніпропетровської митниці входять 4 митні пости («Аеропорт», «Дніпродзержинськ», «Новомосковськ», «Павлоград») та 5 вантажних відділів. Саме в одному з таких відділів і працюють четверо випускників нашої Академії. Для того, щоб з’ясувати, яке воно життя після Академії, домовляюсь по телефону про зустріч з начальником відділу митного оформлення №4 Похвальським Олегом Володимировичем. Спочатку Олег Володимирович дещо обережно поставився до пропозиції, натякаючи на необхідність попереднього звернення до прес-служби ДМСУ у Дніпропетровській області, проте наступного дня дізнаюсь, що на мене вже чекають.
Відділ митного оформлення №4 знаходиться на околиці міста Дніпропетровська й ділить будівлю разом з відділом №1. «Це через велику кількість підприємств у місті, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність» — пояснює Олег Володимирович. — «Ми займаємося експортно-імпортним оформленням вантажів, що надходять автомобільним і залізничним транспортом, обслуговуємо підприємства Кіровського, Ленінського та Солонянського районів Дніпропетровська. Відділ має й свою спеціалізацію — оформлення лікарських засобів, які прибувають у місто».
Робота митників доволі складна. Це пов’язано з постійною зміною нормативної та законодавчої бази, а справу мають з тарифно-нетарифним регулюванням. Митне ж законодавство складається із великої кількості законів України, постанов, наказів і листів. Тому, на думку Олега Володимировича, для того, щоб стати повноцінним інспектором вантажного відділу, необхідно приділяти багато уваги самопідготовці. Крім того слід бути комунікабельним, коректним і відкритим у спілкуванні, вміти правильно формувати свою точку зору, а також співіснувати з колективом.
З чотирнадцяти працівників відділу митного оформлення №4 випускниками АМСУ є Соловков В’ячеслав (Е97-1 — перший випуск), Філоненко Віктор (М98-1), Зиблий Денис (М98-1), Мазур Євген (К98-1). Останній, на жаль, не зміг взяти участь у інтерв’ю — виїзджав для проведення митного огляду на з/д станцію.
В’ячеслав до вступу до АМСУ рік працював у відділі статистики тоді ще територіального митного управління і тому навчався в Академії не з літерою «К», а маючи по одній зірці на плечах — був інспектором 3-го рангу (тоді ще не було інспектора 4-го рангу). У його групі (куратор Чибашов Ю.П.) навчалися Колобеніна, Макєєв, Христюк, Папіш, Кулініч та інші. Зараз займає посаду старшого інспектора. Одногрупники Віктор та Денис поступали відразу після школи з направленнями з Бориспільської та Сумської митниць відповідно. Разом з ними навчалися курсанти Жовтяк, Курасова, Навруза, Руднєв та інші (куратор Полюляк М.М.). Обидва зараз перебувають на посадах інспекторів відділу. Хлопці підтримують зв’язки з одногрупниками і намагаються зустрічатися хоча б 2-3 рази на рік.
У зв’язку з тим, що в той час ще тільки починали випускати перших спеціально підготовлених митників, розподіл в основному відбувався за бажанням. Становлення їх у відділі як повноцінних інспекторів відбувалося аналогічно: приїхали на місце, призначили керівника, отримали плани стажування. Після успішного складання заліку по нормативній базі отримали печатки, почали оформлювати вантажі. З колективом пощастило: зустріли привітно, а дехто навіть кидав власні справи, щоб допомогти молодим митникам освоїтися на новому місці.
Робочий день триває у дві зміни. Перша — з 9-ї по 18-ту, друга — з 11-ї по 20-у годину. Проте, якщо кількість суб’єктів ЗЕД велика (а це буває часто), доводиться затримуватись. Завданням всіх у відділі є оформлення та перевірка вантажів, робота з документацією, в тому числі з електронними копіями декларацій. Крім того кожен має і індивідуальні завдання. Це може бути звітність, діловодство, облік комп’ютерної техніки. Користуються в основному комп’ютерними програмами: «Інспектор митного оформлення», QDPro, «Ліга». Із пакету MD-Office використовують тільки MD-Info, оскільки базу тільки цього компоненту є можливість регулярно поновлювати.
Академії хлопці віддали п’ять років свого життя. Цікаво, що з цих п’яти років запам’яталося найбільше. Одноголосно відповідають: «Анатолій Іванович Щетинін, його щире і відкрите відношення до курсантів, вміння заохотити вчити й навчити, його захопливі, цікаві і насичені лекції». Віктор з Денисом відмічають заняття з англійської разом з екстравагантною Наталією Вікторівною Фроловою. Не забули, звичайно, і про Тарасевича. Згадують також бурхливе життя в гуртожитку, перший КВН, що залишив незабутні враження.
Далі були запитання про навчальний процес. І, як це банально не звучить, наголосили, що з того, що викладали, знадобилося все. Однак звернули увагу й на недостатність практичних митних дисциплін та викладачів, що дійсно практикували на митниці. Хоча, як відомо, керівництво Академії сьогодні намагається приділяти цьому аспекту навчального процесу якомога більше уваги.
Звичайно, робота митника відбирає дуже багато часу, але хотілося б знати й про те, як проводять вільний час. «Намагаємося для підтримки форми кілька разів на тиждень відвідувати тренажерний зал» — погодилися всі. — «Інколи дозвілля цікаво проходить й тут, на роботі. На свята організовується музична програма, запрошуються гості. Останнього разу, наприклад, на 8 березня, митниця запросила Гаріка Кричевського. Сподобалося? — Авжеж».
Чекмез Віталій (ЕО04-1)
Проведення Форуму випускників АМСУ: 9 – 10 червня 2006 року
|